3, 4, 5, 6, 7

Recenzja #12. RÓŻNE RASY, SAME ASY

Autor: Ewa Stadtmüller
Ilustracje: Alicja Rybicka
Wydawnictwo: Skrzat

Wiek dziecka:  3 – 7 lat

Ludzie na całym świecie od wieków są podzieleni. Herbata z mlekiem czy z cytryną? Naleśniki w trójkąt czy w rulon? Pies czy kot? W ostatnim sporze, autorka Ewa Stadtmüller z pewnością stoi po stronie tych szczekających.  Z jej sympatii do tych zwierzaków powstała książka „Różne rasy, same asy”.

To zbiór zabawnych wierszy o dwudziestu rasach psów i o kundelku 🙂 W części z nich autorka oddała narrację psom, co tylko dodaje im uroku. Przeczytamy w nich o psach znanych ras, takich jak pudel, labrador czy husky, ale też nieco rzadziej spotykanych, na przykład wodołaz czy brodacz monachijski. Książka może spełnić wiele funkcji. Myślę, że będzie świetną pomocą przy podjęciu rodzinnej decyzji, jakiej rasy psa kupić. Lepsze poznanie każdej z nich  będzie z pewnością sporym ułatwieniem. Wiersze mogą okazać się również wsparciem w pozbyciu się lęku przed tymi zwierzętami. Niestety wiele dzieci ogarnia strach, na widok tych czworonogów. Warto pokazać im, że to tak naprawdę wesołe, przyjazne stworzenia (choć oczywiście zawsze należy zachować rezerwę!). Myślę, że zdecydowana większość dzieci darzy sympatią psy. Często już z wózka  wskazują paluszkami spacerowiczów na smyczach, a jednym z pierwszych używanych wyrazów dźwiękonaśladowczych jest „hau hau”. Stąd moje przekonanie, że książka przypadnie im do gustu.

Pedagogicznym okiem…
Wymienione przeze mnie wyżej funkcje, jakie może spełnić książka (poznanie różnych ras psów, pozbycie się lęku przed nimi) z pewnością mają również wydźwięk pedagogiczny. Chcę jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną zaletę tej książki. W zasadzie jest ona uniwersalna dla wszystkich zbiorów wierszy dla dzieci. Mam na myśli stwarzanie okazji do obcowania z poezją. Głęboko wierzę, że mali czytalscy, którzy polubią się z wierszami dla dzieci, będą otwarci na poważniejszą poezję w przyszłości. I trzymam za to kciuki.

img_1952img_1959img_1960img_1961img_1965

Spodobał Cię ten wpis? Bardzo się cieszę ❤ Będzie mi miło jeśli pomożesz mi dotrzeć do większej liczby czytalskich i polubisz go, skomentujesz lub udostępnisz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s