0-1, 2, 3

Recenzja #15. JANO I WITO W DOMU

Teksty: Wiola Wołoszyn
Ilustracje: Przemek Liput
Seria: Jano i Wito
Wydawnictwo: mamania

Wiek dziecka:  0-3 lat

Poznajcie Jano i Wito. Dwóch wesołych chłopaków, którzy zawsze dbają o to, aby ich dzień był dobry.  „Jano i Wito w domu”  to druga po „Jano i Wito w trawie” część serii napisanej przez logopedkę i autorkę bloga Matka Wariatka.

To naturalne, że przy dzieciach używamy mnóstwa wyrazów dźwiękonaśladowczych. One je uwielbiają, bardzo chętnie podchwytują i powtarzają. To właśnie na nich opiera się ta książka.
Jest deszczowy dzień. Do drzwi puka tata, który zapomniał klucza! Co gorsze, klucz gdzieś przepadł. Na haczykach wiszą inne, ale akurat tego nie ma na swoim miejscu. Brak rzeczy w miejscach, w których być powinny to chyba dość częsta przypadłość mieszkań, w których urzędują dzieci, prawda? 🙂 Chłopcy wyruszają na poszukiwania. W nich cała nadzieja, bo mama stale jest czymś zajęta. To chyba taka trochę Matka Wariatka 🙂 A to smaży naleśniki, zaraz potem gotuje zupę, po czym wierci dziurę w ścianie, sprząta, a nawet coś szyje i  gra na trąbce. To wszystko wcale nie pomaga, bo tylko naprowadza chłopców na błędne tropy. A tata moknie i moknie. Co ciekawe, kotu udaje się znaleźć jakieś tajemne wejście 🙂 W końcu na szczęście udaje znaleźć się srebrny kluczyk w najmniej spodziewanym miejscu.

Pedagogicznym okiem…
Cieszę się, że powstaje coraz więcej wartościowych książek dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem. A jeśli coś dostosowane jest do odbiorcy, istnieje większa szansa, że przypadnie mu do gustu i wywoła potrzebę kolejnych.
Książka zbudowana jest na powtarzającym się schemacie, który pozwala małym czytalskim angażować się w opowiadanie historii poprzez odpowiadanie na pytanie „Czy to klucz?” Ponadto maluchy z radością będą powtarzać wyrazy dźwiękonaśladowcze, które są idealnym narzędziem do stymulowania rozwoju ich mowy.

IMG_2373IMG_2375IMG_2374IMG_2376IMG_2377

Spodobał Cię ten wpis? Bardzo się cieszę ❤ Będzie mi miło jeśli pomożesz mi dotrzeć do większej liczby czytalskich i polubisz go, skomentujesz lub udostępnisz.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s