0-1, 2, 3

Recenzja #23. RÓŻNIMISIE

Tekst i ilustracje: Agata Królak
Wydawnictwo: Dwie Siostry

Wiek dziecka:  1-3 lata

Ludzie się różnią, samochody się różnią, psy się różnią, fryzury się różnią, misie się różnią. Wszystko i wszyscy się różnią. I o tym w bardzo prosty sposób mówi książka, którą chcę Wam dziś pokazać.

Kiedy pierwszy raz książka wpadła mi w ręce, od razu zapragnęłam mieć ją u siebie w domu. To, że urzekły mnie jej ilustracje, to za mało powiedziane. Zostałam nimi wręcz zauroczona. Ale w przypadku książek wydawnictwa Dwie Siostry to moja dość typowa reakcja. Kiedy „Różnimisie” w końcu z nami zamieszkały, mój roczniak, choć nieco mniej entuzjastycznie, również się z nimi polubił.
W książce znajdziemy 13 par misiów różniących się pod względem danej cechy: rozmiaru, humoru, tężyzny fizycznej, odwagi, tuszy, sytości i kilku innych. Podstawą są tu ilustracje: Każda z cech została w prosty i jasny, nie pozostawiający niedomówień, sposób zobrazowana. Zawsze zazdroszczę ilustratorom książek dla dzieci, którzy nawet kilkoma kreskami potrafią uchwycić sedno przekazu, zachowując przy tym doskonałe poczucie humoru (dokładnie tak jest w „Różnimisiach”).
Książka z pewnością daje wiele okazji do podjęcia rozmowy z dzieckiem i uruchomienia wyobraźni. Można na przykład wspólnie zastanowić się, dlaczego miś jest smutny, co najedzony miś wpałaszował na obiad, co boli chorego misia i tak dalej…

Na koniec mam jeszcze jedną uwagę. Mimo iż biały i czarny są tu kolorami dominującymi, książki nie należy używać, jako obrazków kontrastowych dla niemowląt. Ilustracje, które chcemy pokazywać najmłodszym aby stymulować ich wzrok, powinny mieć  wyraźnie zaznaczone granice, a tu są one rozmyte.

IMG_3300IMG_3305IMG_3304IMG_3301IMG_3302IMG_3303IMG_3306

Spodobał Cię ten wpis? Bardzo się cieszę ❤ Będzie mi miło jeśli pomożesz mi dotrzeć do większej liczby czytalskich i polubisz go, skomentujesz lub udostępnisz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s