3, 4, 5, 6

Recenzja #25. BIEDRONKA

Tekst i ilustracje: Eric Carle
Wydawnictwo: Tatarak

Wiek dziecka:  3-6 lat

Ostatnio pisałam o książce Hervego Tullet, a dziś o „Biedronce” Erica Carle. To, co łączy tych dwóch autorów, to rozpoznawalność ich twórczości. Każdy, kto nieco pewniej porusza się w świecie dziecięcej literatury, widząc książkę któregoś z tych panów, nie będzie miał problemu z odgadnięciem, kto ją popełnił. No, chyba, że któregoś dnia radykalnie zmienią styl 🙂

Biedronki, to owady, które, mimo iż sadzą na rękach żółte kupy, raczej kojarzą się nam dobrze. Bo ładne, kolorowe i chleb z nieba przynoszą. Ale biedronka, z dzisiejszej książki już na okładce przybiera minę, która zdradza jej nieprzychylne nastawienie. Słuchajcie, musicie mi wybaczyć moje swobodne porównania, których dopuszczam się w recenzjach, ale ta boża krówka, ewidentnie szuka dymu. Tak jak niektórzy chłopcy spod bloków, zaczepia inne napotkane zwierzęta i prowokuje je do bójki, a gdy okazuje się, że większy od niej przeciwnik chce stanąć do walki, szybko się ulatnia. Nie ma się co dziwić, skoro na przeciwników wybiera sobie nie tylko inną biedronkę, osę czy modliszkę, ale też skunksa, hienę, nosorożca, słonia i… wieloryba. Jako wymówkę, powtarza kolejnym rozmówcom, że są zbyt mali by stawać z nimi do walki. Cóż, odważnie. I tak cały dzień, godzina po godzinie.

A pory dnia są w tej książce istotnym wyznacznikiem. Przy każdym kolejnym spotkaniu, które odbywa się o równych godzinach odnajdujemy ilustrację zegara ze wskazówkami ułożonymi w adekwatnych miejscach. Ciekawa okazja dla dziecka do nauki odczytywania godzin.

Pedagogicznym okiem…
znowu widzę książkę  z matematyką w tle. Bo wiecie, że znajomość określeń pór dnia oraz odczytywanie godzin to też ona, prawda? Oprócz tego odnajdujemy tu stopniowanie od najmniejszego do największego, a także oznaczenie kierunków prawy-lewy.
Ale te krótka historia pokazuje też, że na nic się zdają złe maniery oraz że nie warto kreować się na kogoś, kim się nie jest. Uczy uprzejmości, szacunku do innych oraz umiejętności dzielenia się.

IMG_3545IMG_3547IMG_3548IMG_3549IMG_3551IMG_3553IMG_3554IMG_3555IMG_3556IMG_3558

Spodobał Cię ten wpis? Bardzo się cieszę ❤ Będzie mi miło jeśli pomożesz mi dotrzeć do większej liczby czytalskich i polubisz go, skomentujesz lub udostępnisz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s