0-1, 2, 3, 4, 5

Recenzja #29. BARDZO GŁODNA GĄSIENICA

Tekst i ilustracje: Eric Carle
Wydawnictwo: Tatarak
Wiek dziecka: 1-5 lat

W niedzielę, przy pięknej pogodzie, przyszła na świat gąsieniczka. Oprócz tego, że była mała, była okropnie żarłoczna. Trochę jak niektóre niemowlaki, prawda? Gąsienice jednak nie boją się niestrawności, kolek, ani żadnych innych gastro- dolegliwości, a ich dieta rozszerza się sama, z dnia na dzień.
A więc nasz mały robaczek napędzany uczuciem głodu poszukuje coraz to smaczniejszych kąsków. W poniedziałek wcina sobie jabłko, we wtorek dwie gruszki, w środę trzy śliwki, a w czwartek cztery truskawki. Ma mała spust, prawda? W piątkowym jadłospisie figuruje pięć sztuk pomarańczy, ale za to w sobotę gąsieniczka ma prawdziwą ucztę. Oj, nie jest wybredna. Każdy dietetyk złapałby się za głowę! Koniec końców impreza zostaje przepłacona bólem brzucha i zmianą rozmiar z XS na XXL, ale gąsienica  nie wydaje się przejęta tym faktem. W końcu ma w sobie dość zapasów, aby na dwa tygodnie zamknąć się w kokonie. My – dorośli, doskonale wiemy w kogo się przemieni, ale dla dzieci to może być świetna lekcja przyrody. Spotkana na następnym spacerze gąsienica, będzie w oczach małych czytalskich już potencjalnym materiałem na pięknego, kolorowego motyla. Przyznam się szczerze, że mnie takie zjawiska w naturze nadal fascynują, a Was? 🙂
Eric Carle oprócz lekcji biologii funduje nam kolejne #20minutdlamatematyki. Dni tygodnia, przeliczanie elementów, ciąg przyczynowo – skutkowy, relacja mniejszy – większy. Pewnie jeszcze  by się coś znalazło. Ponadto książkę można świetnie wykorzystać do ćwiczenia małej motoryki i przewlekać przez dziurki gąsienicę z drucika kreatywnego czy włóczki.

Na koniec ciekawostka, która dla części z Was ciekawostką już nie jest. Wiecie, że pierwsze wydanie tej książki pojawiło się dokładnie 50 lat temu? Niesamowite, prawda? Co więcej, 20 marca jest dniem Bardzo Głodnej Gąsienicy (i można pałaszować bez wyrzutów – dopisek autorki).

IMG_3796IMG_3797IMG_3798IMG_3799IMG_3800IMG_3801IMG_3802IMG_3804IMG_3805

Spodobał Cię ten wpis? Bardzo się cieszę ❤ Będzie mi miło jeśli pomożesz mi dotrzeć do większej liczby czytalskich i polubisz go, skomentujesz lub udostępnisz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s